Kortárs magyar drámával indul a 2025/26-os évadunk
Gál Orsolya
Egy sajátos családi történet elevenedik meg 2025 őszén a Ruszt József Stúdiószínházban. Szabó Borbála Száz karácsony című művét Kovács Lehel rendezésében láthatja majd a közönség. A szerző egy drámapályázatra készítette el ezt a művet, amit Budapest egyesítésének 150. évfordulójára írtak ki. A darab a legjobb nyolc közé került, így megjelent az évfordulóra készült antológiakötetben. Szabó Borbála elküldte a Száz karácsonyt Cseke Péternek, és a Kecskeméti Katona József Nemzeti Színház direktorának annyira tetszett a mű, hogy nem is volt kérdés számára, hogy ebből Kecskeméten előadásnak kell születnie. Abban, hogy ez megvalósulhatott, nagyon fontos szerepe volt a darab dramaturgjának, Tóth Katának.
„Kiváló írónőnek tartom Borit, és egyszer egy beszélgetés során kiderült, hogy mindkettőnkre nagy hatással volt Thornton Wilder Hosszú karácsonyi ebéd című műve. A Száz karácsonynak tulajdonképpen ez az alapja. Azt gondolom, egy társulatnak mindig nagy öröm egy kortárs szerző művét földolgozni” – emelte ki Cseke Péter a darab olvasópróbáján, amin Szabó Borbála is részt vett.
A szerző szerint Thornton Wilder darabja egy nagyon izgalmas kísérlet az idővel és a drámai formával. Elhatározta, hogy egyszer megtölti ezt a formát egyedi történettel, méghozzá a saját családjáéval. „A Száz karácsony teljesen a saját családomról íródott, olyannyira, hogy a neveket sem változtattam meg, mert nehéz volt elkanyarodni a valóságos sztoritól. A régi részekhez sokat kutattam, és fél évig olvastam a Koncz család leveleit még az erdélyi időszakból” – idézte fel az alkotás folyamatát Szabó Borbála.
A történet 1923 karácsonyán kezdődik. Abban az évben, amikor a székelyudvarhelyi Koncz család átköltözött Magyarországra. A darab nincs klasszikus értelemben vett jelenetekre tördelve: az idő egyenletesen hömpölyög, mint egy folyó, száz éven át, sodorja magával a sorsokat, életeket. A tizenkét színész mindegyike több szerepet játszik.
„Ez a darab átölel egy zivataros évszázadot, de ami itt szerintem kiemelkedően új és izgalmas, az a nézőpont, hogy az élet egy rengeteg, ahol előbukkanunk és eltűnünk” – emelte ki Kovács Lehel. “Valaki ezt a száz évet csak egyetlen percnek fogja fel. Azt látom az időseken, hogy egy olyan emlékfolyamba keverednek, amiben a valóságot elválasztani az emlékektől már nagyon nehéz. Az életnek ez a rengetege, ahol el lehet tévedni, sokkal jobban izgat, mint a magyar valóságnak az a százada, amit már elmeséltek ezerféleképpen. De így, egy család történetén keresztül elmondani azt, hogy akiket szeretünk, képesek újjászületni, újra felbukkanni, és ez mennyire fájdalmas bolyongás, az szerintem nagyon izgalmas” – emelte ki a rendező.
A darabhoz meglepő színpadképet álmodott meg Molnár Anna díszlettervező, ugyanis a Ruszt József Stúdiószínház színpadán fekete karácsonyfák lógnak majd a mennyezetről. Ebben a térben feketében jelennek meg a darab szereplői Pirityi Emese jelmeztervei alapján. A monokróm látvány azonban kiszínesedik a darab során, színes kiegészítők, tárgyak érzékeltetik majd a karakterváltozásokat.
A darab zenei szerkesztője Krisztik Csaba lesz, aki az olvasópróbán elmondta, hogy a zenei világ is segít majd behatárolni azt, hogy hol tartunk éppen az időben. A dallamok segítségével megjelennek majd a gyökerek, az Istennel való kapcsolat, az elvágyódás, a hazatalálás, a születés és a halál motívuma is.
A Koncz család történetét Koltai-Nagy Balázs, Hajdú Melinda, Fazakas Géza, Csapó Virág, Magyar Éva, Lakatos Máté, Märcz Fruzsina, Szabó Dorottya, Pál Attila, Ferencz Bálint, Szegvári Júlia és a Leányvásárban megismert, az új évadban pedig prózai szerepben visszatérő Antóci Dorottya kelti majd életre a Ruszt József Stúdiószínházban, 2025 szeptemberében.