Theater Online
Instagram
  • Nyitólap
  • Képgaléria
  • Színházak
  • Portré
  • Hírek
  • Írások
  • Bemutatók
  • HTMSZ
  • Képügynökség
  • TESzT

    Hírek

    Közös előadást készít a Figura Stúdió és a Tamási Áron Színház

    2025. április 28.
    Idén ünnepli fennállásának negyvenedik évfordulóját a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház, mely alkalomból közös előadást készít a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház társulatával az egykori alapító igazgató, Bocsárdi László rendezésében.

    Eugène Ionesco Rinocéroszok című darabjának próbái pénteken délután kezdődtek a Tamási Áron Színház kamaratermében.

    Bocsárdi László elmondta, öröm volt számára ez a felkérés, hisz a két színház egy tőről fakad. A nyolcvanas években kísérleti színházi műhelyként indult és vált ismertté a Figura Stúdió, majd az onnan Sepsiszentgyörgyre érkező színészek közreműködésével a Tamási Áron Színház is ugyanezen az úton indult el. „A Figura ébresztett rá arra, hogy a színház az én utam, ott kezdtem el konkrétan színházzal foglalkozni, a Tamási Áron Színház pedig az a hely, ahol kiteljesedett a színházi pályám rendezőként és társulatvezetőként is. És úgy érzem, hogy azóta is megmaradt bennem a keresgélő, kísérletező kedv” – fogalmazott a rendező.

    A darabválasztásról elmondta, Eugène Ionesco rendkívül fontos alakja a huszadik századi színháznak, az ő nézetei indították el az 50-es években a román színjátszás re-teatralizálási folyamatát, az irodalmi alapú színháztól való eltávolodását. „Ionesco azt vallotta, hogy az irodalom, a szavak előre csomagolt fogalmak, amelyek nem igazán tudják közvetíteni azt az élményt, amit a színház kínál. A színház olyan formában tudja átadni az érzelmeket, átélhetővé tenni az érzéseket a néző számára, amire a nyelv önmagában nem képes... Ugyanezt gondolom én is, és ezt a fajta színjátszást képviseltem már a Figura alapításakor, de nem foglalkoztam behatóbban Ionesco-val, ezért nem voltam ennek tudatában. Ez csupán egy vágy volt bennem, amikor elkezdtem rendezni, hogy máshogyan épüljön fel a mi színházunk, mint amit addig láttam: nem az irodalom felől, hanem az emberi testből, érzelmekből, gesztusokból” – vallotta Bocsárdi László.

    Azt is elmondta, hogy szerinte a Rinocéroszok az egyik legkomplexebb szövege Ionesco-nak, ahol túllép azon az éles drámai formán, ami az életműve első darabjait jellemezte, ebben már megjelennek érzékelhetően emberi karakterek is. A közös előadás szereposztásában hat gyergyószentmiklósi és nyolc sepsiszentgyörgyi színész nevét olvashatjuk, közülük nem hiányozhatnak az egykori figurások sem. A gyergyói társulatából Bartha Boróka, Barti Lehel-András, Faragó Zénó, Moşu Norbert-László, Pascu Tamara és Tamás Boglár vesz részt az új produkcióban, a szentgyörgyi társulatból pedig D. Albu Annamária, Pálffy Tibor, Szakács László, Derzsi Dezső, Göllner Boróka, Kónya-Ütő Bence, Márton Lóránt-László és Pignitzky Gellért.

    A tervek szerint tehát rendkívül izgalmas kísérleti munkának néz elébe a két színház, melyből kistermi előadás készül. Az olvasópróbák a Tamási Áron Színház kamaratermében kezdődtek, az első rendelkezőpróbákat Gyergyóban tartják. A díszletek-jelmezek a sepsiszentgyörgyi színház műhelyeiben készülnek. A bemutatókat csak a következő évad elejére tervezik, a gyergyószentmiklósit augusztus legvégére, a sepsiszentgyörgyit szeptemberre.

    „Ez az első alkalom, hogy Gyergyóban dolgozom, mióta eljöttem onnan. Éppen harminc éve rendeztem ott utoljára, és érdekes módon a Kasimir és Karoline című előadás is koprodukció volt, közös szereposztással. Gyakorlatilag azzal az előadással valósult meg a Tamási Áron Színház és a Figura Stúdió Színház fúziója” – mesélte még Bocsárdi László rendező a próbakezdés előtt.

    Figura Stúdió Színház – Tamási Áron Színház
    • Interjúk

      Az semmi – ezt hallgasd meg!

      Az alábbi interjú kiváló apropója lehetne, hogy nyolcvanegyedik születésnapján, egykori kaposvári kollégái egy általuk alapított elismeréssel, a „Kossuth díjasok Kossuth díjával” lepték meg a Jászai Mari-díjas, érdemes művészt, a Halhatatlanok Társulatának örökös tagját. Koltai Róberttel néhány nappal a díjátadás után színházi pályájáról beszélgettünk.
      Rojkó Annamária
      20224. december 3.
    • Művészek írták

      Peter Lindbergh – Budapest Fotó Fesztivál

      A Budapest FotóFesztivál és a Műcsarnok 2025-ben immár kilencedik alkalommal rendezi meg közös fesztiválnyitó kiállítását – idén Peter Lindbergh ikonikus fotóiból válogatva. A nemrég elhunyt fotóművész műcsarnoki tárlatát fia, Simon Brodbeck, a BPF eseményét Mucsy Szilvia, a fesztivál igazgatója nyitotta meg.
      Szegő György
      2025. április 1.
    • Művészek írták

      Olasz szalmakalap

      „Engem általában lenyűgöz egy színpadi szöveg..., Ez a legfontosabb: olyan anyagot találni, ami meghozza a kedvemet. Az Olasz szalmakalap színtiszta színház. Mindig nagy kedvet csinál a munkához – ezért rendeztem meg már korábban is – mert örömből fakad.” (Silviu Purcǎrete rendező)
      Szegő György
      2025. március 13.

    Bemutatók képekben

    • Macskazene
      Orlai Produkciós Iroda Macskazene
      rendezőMáté Gábor
    • A kis kéményseprő
      Opera – Eiffel Műhelyház A kis kéményseprő
      rendezőToronykőy Attila
    • Jelenetek a házasságról
      Szegedi Kortárs Balett Jelenetek a házasságról
      rendezőJuronics Tamás
    • A Nibelung-lakópark
      Székesfehérvári színház A Nibelung-lakópark
      rendezőSzikora János

    Partner oldalak

    Az oldal megjelenését támogatja: Nemzeti Kulturális Alap Magyar Művészeti Akadémia Emberi Erőforrások Minisztériuma Kulturális és Innovációs Minisztérium Petőfi Kulturális Ügynökség
    © 2025. - THEATER Online - theater.hu